23 Ağustos

“Çünkü halkım iki kötülük yaptı: Beni diri suların pınarını bıraktı,
kendilerine sarnıçlar, su tutmayan çatlak sarnıçlar kazdılar.” (Yeremya 2:13)

Bir pınarı, sarnıçlar, hem de su tutmayan çatlak sarnıçlar ile değiş tokuş etmek çok kötü bir pazarlıktır. Bir pınar yerin altından fışkıran serin, duru ve tazeleyici bir su kaynağıdır. Bir sarnıç ise su depolamak için kullanılan bir su haznesidir. Sarnıcın içindeki su, durgunlaşabilir ve kirli hale gelir. Sarnıç çatladığı zaman, içindeki su dışarı sızar ve dışarıdaki kir de içeri sızar.

Rab, diri suların Kaynağıdır. O’nun halkı O’nda kalıcı doyum bulabilirler. Dünya bir sarnıçtır ve aynı zamanda çatlak bir sarnıçtır; zevk ve mutluluk umudu sunar, ama onda doyum arayan kişilerin hayal kırıklığına uğramaları kaçınılmaz bir durumdur. Mary, Tanrının Sözünün okunduğu ve ezberlendiği bir evde büyüdü. Ama anne ve babasının yaşam biçimlerine karşı isyan etti ve kendi hayatını sürmeye kararlı olarak evden ayrıldı. Dans, yaşamının tutkusu haline geldi. Hıristiyan geçmişinin tüm anılarını bastırmaya çalışarak kendini dansa verdi.

Bir gece, partneri ile birlikte dans pistinde kayarak dans eder iken, küçük bir kız olduğu zamanlarda öğrenmiş olduğu bir Kutsal Kitap ayeti aklına geldi:

“Çünkü halkım iki kötülük yaptı: Beni, diri suların pınarını bıraktı, kendilerine sarnıçlar, su tutmayan sarnıçlar kazdılar.”

 Dansın tam orta yerinde günahına ikna edildi. Yaşamının boşluğunu fark ederek Rabbe döndü ve iman etti. Dans etmeye devam etmekten vazgeçti, salondan ayrıldı ve bir daha da asla geri dönmedi.

O andan itibaren kendisini şu mısraları yazan bir şair ile özdeşleştirdi:

” Rab, ben çatlak sarnıçları denedim. Ama ah! Sular istediğim gibi değildi. Yine de içmek istedim, ama sular önümden kaçtılar ve ben ağlar iken benimle alay ettiler. Ama şimdi biliyorum ki yalnızca Mesih tatmin edebilir. Benim için O’nun adından başka bir ad yoktur. Rab İsa sende yalnızca sevgi ve yaşam ve kalıcı sevinç vardır.

Mary Kurtarıcının şu sözlerindeki gerçeği tecrübe ederek yaşamış oldu:

“Bu sudan her içen yine susayacak, ama benim vereceğim sudan içen sonsuza dek susamaz. Benim vereceğim su, içende sonsuz yaşam için fışkıran bir pınar olacak.” (Yuhanna 4:13,14)