20 Haziran

“Erdemli kadını kim bulabilir?
Onun değeri mücevherden çok üstündür.” (Süleyman’ın Özdeyişleri 31:10)

Bir Hıristiyan kocanın karısında bulmayı arzu ettiği bazı özellikler nelerdir? Bu konu hakkında aşağıda bir liste sıraladık. Umuyoruz ki, herkes bu özelliklerin hepsini tek bir kadında bulmayı beklemeyecek kadar olgun yapıdadır.

Her şeyden önce, bu kadın yalnızca yeniden doğmuş tanrısayar bir kadın olmakla kalmamalı, ama aynı zamanda yenilenmiş ruhsal düşüncelere de sahip olmalıdır. Böyle bir kadın yaşamındaki ilk yeri Mesih’e verir. Bir dua kadınıdır ve Rabbin hizmetinde aktiftir. Hıristiyan bir kadının karakteri ve saygınlığına kocası ruhsal bir saygı duyabilir ve karısı da aynı şekilde aynı saygıyı kocasına duyar.

Böyle bir kadın Tanrının kendisinden beklediği teslimiyet yerinde durur ve kocasının da baş olarak uygun yeri alması için kocasına aktif bir şekilde yardımcı olur. Evlilik antlaşmasına sadıktır. Kocası için iyi bir eş ve çocukları için iyi bir annedir. Kişisel olarak sevimli ve çekicidir; giysilerinde aşırılığa kaçmaz, dişidir ve hanımefendidir, ama fazla titiz değildir.

Bu ideal eş, yuvasına özen gösterir, evini temiz ve düzenli tutar ve ev işleri gibi konuları etkili bir şekilde düzenler. Düzenli bir şekilde iyi yiyecekler hazırlar ve diğer insanlara konukseverlik göstermekten hoşlanır. Kocası ile birlikte aynı hedefleri ve ilgileri paylaşması gerektiğini söylemeye ihtiyaç yoktur.

Farklılıklar baş gösterdiği zaman, sorunları gizlemek, örtmek ya da yok saymak yerine, onları ortaya dökmeye istek gösterir. Farklılıkları azaltmak için gayret gösteriri ve gerektiği takdirde özür dilemeye ve yanlışını kabul etmeye razıdır.

Dedikodu yapmaz ve zamanını boşa harcamaz, diğer insanların ilişkilerine burnunu sokmaz. Yumuşak ve sakin bir ruha sahiptir ve söylenmez ya da dırdır etmez.

Böyle bir eş ailenin gelirine katkıda bulunmak için gayret gösterir. Lüks şeyler için arzu duymak gibi bir takıntısı yoktur ve bu tür arzuları olan kişilere yetişmek için mücadele etmez.

Gerektiği takdirde karşıtlıkları kabul etmeye isteklidir.

Kocasına, karı kocalığa ait hakları sevinç ile verir; bu konularda pasif ya da ilgisiz kalmaz.

İyi huyludur, neşelidir, toplum hayatında yükselmek isteyen biri değildir ve tamamıyla güvenilirdir.

Kocalar, eşlerinde bu özelliklerin çoğunu buldukları zaman, müteşekkir kalmaları gerekir ve eşler bu özellikleri daha yükseklere tırmanmalarına yardımcı olması için bir kontrol listesi olarak kullanabilirler.