4 Mayıs

“Öyle yol var ki, insana düz gibi görünür,
ama sonu ölümdür.” (Süleyman’ın Özdeyişleri 14:12)

Süleyman’ın Özdeyişleri kitabında iki kez (14:12 ve 16:25) insanın doğru yolu bulma konusunda güvenilir karar veremediğini öğreniriz. İnsana doğru gibi görünen şey felaket ve ölüm ile son bulur.

II. Dünya Savaşı sırasında Donanma uçuş personeline bu konuda canlı bir örnek verdi. Bu örnek ile onları etkilemeye çalıştıkları nokta, yüksek irtifalarda uçtukları zaman, oksijen kullanmadıkları takdirde, duyularına güvenemeyecekleri idi. Bir pilot, uçuşa hazırlık için normal basıncı azaltan kapalı hücreye girmesi için eğitildi ve bu pilottan üzerinde bir çok matematik probleminin yazılı olduğu bir sayfa bulunan bir masaya oturması istendi. Odanın içinden yüksek irtifaları taklit etmek amacı ile oksijen çekildi. Hava daha az kesifleştiği zaman, pilota matematik problemlerini çözmesi söylendi. Pilota aynı zamanda bu problemleri şimdiye kadar hiç kimsenin çözememiş olduğu da söylendi.

Pilot bu sistemde başarılı olacağına dair tam güvene sahip olarak problemleri kolaylıkla bitirecek idi. Problemlerin çözümü kolay görünüyordu ve pilot mükemmel bir sonuç alacağından kesinlikle emin idi. Bu konu ile ilgili olarak zihninde hiç bir kuşku duymuyordu.

Ama odadan oksijen çekildiği zaman ve kendisinden kağıdın üzerindeki hatalarını düzeltmesi istendiğinde, pilot problemleri çözme konusundaki gücünün beynine giden oksijen eksikliği nedeni ile ciddi şekilde bozulduğunun farkına vardı. Buradaki ders elbette, yüksek irtifalarda oksijen kullanmadan uçtuğu takdirde, kendi kararlarına güvenemeyeceği ve bir uçak kazasını davet edeceği idi.

İnsanların kararları günah nedeni ile ciddi şekilde bozulmuştur. İnsan, cennete gitme yolunun elinden gelenin en iyisini yapmak olduğu konusunda kesin duygulara sahiptir. Eğer ona şimdiye kadar iyi işler ile hiç kimsenin kurtulmadığını söyleyecek olur iseniz, kendisinin bu sistemi yenecek olan ilk kişi olduğuna dair hala her türlü güven duygusuna sahiptir. Tanrının onu cennetin kapılarından geri çevirmeyeceğinden emindir.

Ama yanlış düşünmektedir ve eğer “ruhsal oksijen” eksikliği konusunda ısrarlı davranır ise, mahvolacaktır. Güvenliği, kendi kararından çok Tanrının Sözüne güvenmesine bağlıdır. Eğer Tanrının Sözüne güvenir ise, günahlarından tövbe edecek ve Rab İsa Mesih’i Rabbi ve Kurtarıcısı olarak kabul edecektir. Tanrının Sözü gerçek olduğu için, Tanrının Sözüne inananlar doğru yolu izlediklerinden emin olabilirler.