12 Nisan

“Dünyanın aldatıcı serveti konusunda güvenilir değilseniz,
gerçek serveti size kim emanet eder?” (Luka 16:11)

Dünyanın aldatıcı serveti burada yersel zenginliklere ya da maddesel hazinelere işaret etmektedir.  Pek çok maddesel varlığı olan bir adamın zenginliği kadar aldatıcı hiç bir şey yoktur. Mal mülk olarak sözünü ettiğimiz, evler ve arazilerdir, çünkü gerçek zenginliğin bunlar olduğunu düşünürüz. Hisse senetlerinden ve bonolardan bahsederiz, çünkü bunların güvenlik sağladıklarını düşünürüz.

Ama Luka 16:11 ayetinde Rab, dünyanın aldatıcı serveti ve gerçek zenginlikleri arasında bir ayırım yapar. İnsanların zenginlik ve varlık olduklarını düşündükleri şeylerin zenginlik ve varlık ile ilgileri yoktur.

John varlıklı bir aristokratın mülkünde bir kahya olarak hizmet veren tanrısayar bir Hıristiyan idi. John bir gece çok canlı bir rüya gördü ve bu rüyada kendisine vadideki en zengin adamın ertesi akşam gece yarısından önce öleceği söylendi. John, ertesi sabah işvereni ile karşılaştığı zaman, bu rüyasını onunla paylaştı. Milyoner önce bu işittiği konu ile hiç ilgilenmiyormuş gibi göründü. Kendisini çok iyi hissediyordu ve ayrıca hiç bir zaman rüyalara inanmazdı.

Ama John yanından ayrılır ayrılmaz, hemen kendisini doktorun muayenehanesine götürmesi için şoförünü çağırdı. Doktordan kendisine tam bir fiziksel check-up yapılmasını istedi. Beklendiği gibi, yapılan testlerin sonucunda sağlık durumunun çok iyi olduğu ortaya çıktı. Ancak bu varlıklı kişi yine de John’un gördüğü rüyadan dolayı kaygılanmaya devam ediyordu. Bu nedenle, doktorun muayenehanesinden ayrılırken şöyle dedi:

“Doktor, bu arada bu akşam bana yemeğe gelir miydiniz? Yemekten sonra da birlikte oturur sohbet ederiz.”

 Doktor, bu daveti kabul etti.

Akşam yemeği her zamanki düzen içinde normal olarak geçti ve pek çok konu üzerinde sohbet edildi. Doktor gece boyunca pek çok kez evine dönmek için ayağa kalktı, ama ev sahibi her seferinde ondan biraz daha kalmasını rica etti.

Sonunda saat gece yarısını vurduğunda , tanrısaymaz varlıklı adam çok rahatladı ve doktora iyi geceler dileyerek gitmesine izin verdi.

Birkaç dakika sonra evin kapısı çaldı. Ev sahibi kapıyı açtığı zaman, yaşlı John’un büyük kızının kapıda durduğunu gördü ve kız kendisine şöyle dedi:

“Bayım, annem size bir haber vermemi istedi; babam kalp krizi geçirdi ve kısa bir süre önce öldü.”

Vadide yaşayan en zengin adam o gece ölmüştü.