15 Nisan

“… birbirinize sevgi ile hizmet edin.” (Galatyalılar 5:13)

Biri şöyle demiştir:

“Benlik büyük olduğunu ve kendisine hizmet edilmesi gerektiğini düşünür. Sevgi ise hizmet eder ve büyüktür.”

Rağbet gören bir Müjde şarkıcısı restoranda yanında oturan bir adama tanıklık etti ve onu Mesih’e getirmenin sevincini yaşadı. Bu olayı izleyen haftalar içinde bu yeni imanlıya destek oldu. Sonra adı Fred olan yeni imanlı, ameliyat edilemez bir kansere yakalandı ve nekahat dönemindeki hastaları kabul eden bir hastaneye yatırıldı ve ne yazık ki bu hastanede bakım normal hastane standartlarının çok altında idi. Radyoda ün kazanmış olan Müjde şarkıcısı Fred’i sadık bir şekilde hastaneye giderek ziyaret etti, yatak çarşaflarını değiştirdi, banyosunu yaptırdı ve “Timoteos’unu” besledi ve hastane personelinin yapması gereken daha başka pek çok işi Fred için kendisi yaptı. Fred’in öldüğü akşam, bu ünlü şarkıcı onu kollarında tutuyor ve Kutsal Yazıların huzur veren ayetlerini onun kulağına fısıldıyordu. “…birbirinize sevgi ile hizmet edin.”

Kutsal Kitap okulundaki bir eğitimci, sabah telaşından sonra kirlenen baylar tuvaletini sabırla temizler ve sonra eğilip yerleri kurulardı. En iyi öğretişini yalnızca sınıfta vermiyordu. Öğrencileri alçakgönüllü oldular ve saygı duydukları öğretmenlerinin kullandıkları tuvaleti temizleme örneğinden esin aldılar. “… birbirinize sevgi ile hizmet edin.”

Aynı Kutsal Kitap okulundaki basketbol takımı üyelerinden biri gerçek bir hizmetkarın yüreğine sahipti. Bir gün oyun bittikten sonra tüm oyuncular bir an önce duş sırası kapmak için acele ettikleri zaman, bu oyuncu salonda kalır ve ertesi gün için salonu düzenli hale koyardı. “O, diğer kişilerin bencilliğini herkesin hizmetkarı olarak Rab ile kimliğini özdeşleştirme fırsatı olarak görürdü.”  “….birbirinize sevgi ile hizmet edin.”

Türkiye’deki kırsal kesimden bir anne, hasta olan oğlu için böbrek bağışında bulunmak üzere Londra’ya götürüldü. Bu anne, bir böbrek bağışının yaşamına mal olacağını sanıyordu. İngiliz doktor kendisine oğlu için bir böbreğini vermeye istekli olduğu konusunda emin olup olmadığını sorduğu zaman, doktora şu yanıtı verdi:

“İki böbreğimi vermeye istekliyim.”

“… birbirinize sevgi ile hizmet edin.”

İnsanların çoğunlukla kendileri ile ilgilendikleri bir dünyada fedakarlık hizmeti veren yol fazla kalabalık değildir. Her gün yeni hizmetkarlık eylemleri için fırsatlar ile doludur.