9 Temmuz

“Rabbi adı ile çağıran herkes kurtulacak.”  (Romalılar 10:13)

Hiç kimse hiç bir zaman gerçekten kurtulmadan Rabbi adı ile çağıramaz. Umutsuzluk içindeki kişinin içtenlikle yapacağı bu çağrı, asla yanıtsız kalmayacaktır. Kendi gücümüzün kaynaklarının sonuna geldiğimiz zaman, kendimizi kurtarma konusundaki tüm umutlarımızı terk ettiğimiz zaman, göklerden başka hiç bir yerde yardım bulamayacağımızı anlayıp Rabbe yöneldiğimiz zaman, işte o zaman eğer sıkıntı içinde Rabbe feryat eder isek, Rab işitecek ve yanıtlayacaktır.

Sadhu Sundar Singh adında genç bir Hintli Sih, eğer aradığı huzuru bulamaz ise intihar etmeye karar verdi. Şöyle dua etti:

“Ey Tanrım, eğer bir Tanrı var ise, bana Kendini bu gece açıkla.”

 Eğer yedi saat içinde bir yanıt alamaz ise Lahor’a giden bir trenin tekerleklerinin altında ölmek için başını rayların üzerine koyacak idi.

Sabahın erken saatlerinde, İsa’nın odasına geldiğini ve ona Hint dilinde

“doğru yolu bulmak için dua ediyordun. Neden doğru yolu almıyorsun? Yol, Ben’im.”

Sadhu Sundar Singh hemen babasının odasına koştu ve şöyle dedi:

“Ben bir Hıristiyan’ım. Ben İsa’dan başkasına hizmet edemem. Öleceğim güne kadar yaşamım O’na aittir.”

Ben bir ölüm kalım ciddiyeti halinde Rabbin adını çağıran herkesin feryadının işitildiğine inanıyorum. Elbette çok sıkışık bir durumda kalıp da Rabbin adını çağıranlar vardır; onları kurtardığı takdirde O’nun için yaşayacaklarını vaat ederler, ama sonra üzerlerindeki baskı kalktığı zaman, verdikleri sözü çabucak unuturlar. Ama Tanrı onların yüreklerini bilir; O’na asla içten bir yürek ile adanmamış olan fırsatçı kişiler olduklarından haberdardır.

Tanrı, gerçekten çaresizlik içinde olup O’nu içtenlikle bulmak isteyen kişilere Kendisini kesinlikle açıklayacaktır. Kutsal Kitap’ın okunması mümkün olmayan ülkelerde Rab Kendisini bir görüm ile açıklayabilir. Başka yerlerde Tanrı, bu açıklamayı bir ayet, bir kişisel tanıklık, Hıristiyan edebiyatı ya da koşulları mucizevi şekilde değiştirmek aracılığı ile yapabilir. Bu nedenle şu söz gerçek anlamda doğrudur:

“Tanrıyı arayan kişi O’nu daha şimdiden bulmuştur.” Bu konu bu kadar kesindir!