YEMYEŞİL ÇAYIRLAR

VE

SAKİN SULAR

[MEZMUR XXIII.]

YAZAN

J. DENHAM SMITH

“Beni yemyeşil çayırlarda yatırır:
Sakin suların kıyısına götürür.”

Kilmarnock, İskoçya:

JOHN RITCHIE, HRİSTİYAN YAZINI YAYIMCISI

ÖNSÖZ NİTELİĞİNDE NOT

Bu kitabın yazılış amacı, yalnızca bir merak gidermek ya da merakı hoşnut etmek değil, okuyucunun zihnine Rab İsa Mesih ile – İyi Çoban – bilinçli bir paydaşlığın tadını çıkartabilmesi için sunumlarda bulunmaktır.

Kitap, sade ve basit bir dil ile yazılmıştır çünkü amacı, yalnızca sıradan bir okuyucuya değil, ama aynı zamanda bir hasta odasındaki hastaya ve yakınlarına, ayrıca kimsesiz ve yalnız kişilere hitap etmektir. Günah hakkında kaygı duyan ya da kişisel kurtuluş güvencesine ihtiyaç duyan yüreğin sorularını yanıtlayan bir Müjde aracılığı ile bu Mezmur, iyi haber yayar.

Önlerinde uzun bir yaşam yolu bulunan gençlere; kendilerini izlemiş olan ve izleyen Tanrı iyiliği ve merhametine tanıklık eden yaşlılara ve üzülen ve yasta olan kişilere özellikle teselli veren satırlar şunlardır: “Sen benimlesin. Çomağın ve değneğin güven verir bana.” – bu sözler üzerinde derin düşünmelerini özellikle öneriyorum.

Tarihte ölüm ile yüz yüze kalan insanların davranışlarına ışık tutacak ve destek olacak en değerli ve yararlı sözlerin bunlar olduğunu söyleyen kişi çok doğru söylemiştir. Bu Mezmur’daki Mezmur yazarının tecrübesi ile umutsuz bir şekilde ölen kişilerin tecrübesini kıyaslayın. Ne kadar farklı! – bazıları için ne kadar üzücü ve bazıları için ne kadar bereketli!

Tanrının bu kitabı, Kendisine övgü sunulması ve bu kitabı okuyacak olan kişilerin canlarını eğitmesi ve onlara yarar sağlaması için kullanmasını diliyor ve bunu yapacağına inanıyorum.

İçerik
Bölüm   Sayfa
I. GENEL TANIM  
II. İYİ ÇOBAN  
III. TAM SAĞLAYIŞ  
IV. YEMYEŞİL ÇAYIRLAR  
V SAKİN SULAR  
VI. TAZELENEN CAN  
VII. GÖLGELİ VADİ  
VIII. IŞIKLI VADİ  
IX. AYAK BASILAN VADİ  
X. KURULAN SOFRA  
XI. YAĞ SÜRÜLEN BAŞ  
XII. DOLU KASE  
XIII. İYİLİK VE MERHAMET  
XIV. SÜREKLİ KONUT  

YİRMİ ÜÇÜNCÜ MEZMUR.


“Burada imanın güvencesinde dinlenen
Can görmekten zevk alır –
Yalnızca tam olarak seven kişiyi değil,
Ama Sende var olan sevginin kendisini:

“O, yalnızca herkes için sevgi duymakla kalmaz,
Ama her seven yüreğin
Tüm sempatilerine karşılık veren
Harika sanatı da bilir.”
—SIR E. DENNY