Hakimler 16

4. Şimşon’un Delila Tarafından Aldatılması (16. Bölüm)

16:1-3   Egemenliğinin sonuna doğru, Şimşon’un dizginlenemeyen şehveti onu Gazze’deki bir fahişenin evine götürdü. Kentin adamları, düşmanlarını sonunda kıstırdıklarını düşündüler. Ama Şimşon gece yarısı kalktı ve kent kapısının iki kanadıyla iki direğini tutup sürgüyle birlikte yerlerinden söktü. Hepsini omuzlayıp, yaklaşık 60 kilometre uzaktaki Hevron’un karşısında bulunan tepeye taşıdı.

16:4-10   Şimşon, adı Delila olan Filistli bir kadına aşık oldu. Bu olay duyulduğunda, Filist beyleri, kadına, eğer Şimşon’u kandırıp büyük gücünün sırrını öğrenirse, kendisine büyük ödül vereceklerini söylediler.

Kadının ilk girişiminde, Şimşon, kurumamış yedi taze sırımla bağlandığı taktirde gücünün kaybolacağını söyledi. Bunun üzerine kadın onu yedi taze sırımla bağladı ve Filistliler’in ona saldırmak üzere olduğunu söyledi. Ama Şimşon sırımları kendir lifleriymişçesine kopardı.

16:11,12   Delila, ikinci girişiminde, Şimşon’un söylediği gibi onu yeni urganlarla bağladı ve Filistliler’in Şimşon’u öldürmek için yaklaştıklarını söyledi. Ancak Şimşon yine urganlarını iplik koparır gibi kopardı.

16:13,14   Hâlâ ateşle oynayan Şimşon, Delila’ya, eğer başındaki yedi örgüyü dokuma tezgahındaki kumaşla birlikte dokur ve kazıkla burarsa çaresiz kalacağını söyledi. Delila, Filistliler’in kendisini yakalamak üzere olduklarını bildirerek onu uyandırdığında, Şimşon saçını tezgah kazığından ve kumaştan çekip kurtardı.

16:15-20   Sonunda Şimşon dayanamadı ve Delila’ya gücünün sırrını açıkladı. Uzun saçı, Tanrı’ya adanmış bir nezir olduğunun dışsal belirtisiydi, ama gücünün kaynağı değildi. Onu güçlü kılan saçı değil, Tanrı’yla olan ilişkisiydi. Ama saçı kesildiği taktirde gücünü yitirirdi. Delila bu kez sırrı öğrendiğinden emindi. Şimşon, kadının dizleri üstünde uyurken, Delila Filistliler’i çağırdı. Adamlardan biri Şimşon’un başını tıraş etti ve Şimşon gücünü yitirdi.

C. H. Mackintosh şu gözlemde bulunur:

Delila’nın kucağı Şimşon’un yüreğinden güçlüydü ve bin Filistli’nin başaramayacağını, tuzağa düşürme konusundaki becerisi sayesinde tek bir kadın başardı. 1

Şimşon uyandığında gücünü toplamaya çalıştı, ama Rab’bin kendisinden ayrıldığını bilmiyordu.

16:21,22   Filistliler Şimşon’un gözlerini oydular ve onu Gazze’deki cezaevine koydular; orada tahıl öğütmek için değirmentaşına koşuldu. Biri, bu üç katlı düşüşü şöyle tanımlar: ‘Günahın dağlayıcı, kör edici ve ezici tutsaklığı.’ Ama saçı yavaş yavaş tekrar uzamaya başlıyordu.

16:23,31   Filist beyleri tanrıları Dagon’a kurban kesip eğlenmek için bir kutlama düzenlediler ve Şimşon’u tanrılarının kendilerine yaptığı iyiliği sergileyen bir örnek olarak eğlencelerine getirdiler. Aynı zamanda onu oynamaya da zorladılar. Şenlik sırasında Şimşon tapınağın damını taşıyan iki ana sütunun ortasında durup elleriyle sütunları kavradı. Rab’be kendisini güçlendirmesi için yalvardı ve sonra sütunlara yüklenerek binayı çöktürdü. Orada bulunanların hepsi öldü. Şimşon ölürken tüm yaşamı boyunca öldürdüğünden daha çok insan öldürdü; bu trajik bir öyküdür.

Şimşon, yaşamı boyunca Filistliler’le çok yakın arkadaş olduğu ve onların kadınlarını dayanılmaz bulduğu için, şimdi Dagon’un tapınağının yıkıntıları arasında diğer insanlarla aynı yerde ölü olarak yatmaktaydı. Tanrı’ya bağlılığı ona daha soylu bir ölüm getirecekti. Burada bize küçümsemememiz gereken ciddi bir ders verilir. Kutsallaşma kaybı, güç kaybına ve sonunda perişanlığa neden olur. Bedenimizin üyelerini günaha teslim etmek, yıkımın peşinden giymektir. Şimşon’un bedeni akrabaları tarafından Dan topraklarına götürüldü ve orada gömüldü.

 

Kutsal Kitap

1 Şimşon bir gün Gazzeye gitti. Orada gördüğü bir fahişenin evine girdi.
2 Gazzelilere, ‹‹Şimşon buraya geldi›› diye haber verilince çevreyi kuşattılar. Bütün gece kentin kapısında pusuya yattılar. ‹‹Gün ağarınca onu öldürürüz›› diyerek gece boyunca yerlerinden kımıldamadılar.
3 Şimşon gece yarısına dek yattı. Gece yarısı kalktı, kent kapısının iki kanadıyla iki direğini tutup sürgüyle birlikte yerlerinden söktü. Hepsini omuzlayıp Hevronun karşısındaki tepeye çıkardı.
4 Bir süre sonra Şimşon Sorek Vadisinde yaşayan Delila adında bir kadına aşık oldu.
5 Filist beyleri kadına gelip, ‹‹Şimşonun üstün gücünün kaynağı nedir, onu kandırıp öğrenmeye bak›› dediler, ‹‹Böylece belki onu bağlar, etkisiz hale getirip yenebiliriz. Her birimiz sana bin yüzer parça gümüş vereceğiz.››
6 Bunun üzerine Delila Şimşona, ‹‹Lütfen, söyle bana, bu üstün gücü nereden alıyorsun?›› diye sordu, ‹‹Seni bağlayıp yenmek olası mı?››
7 Şimşon, ‹‹Beni kurumamış yedi taze sırımla bağlarlarsa sıradan bir adam gibi güçsüz olurum›› dedi.
8 Bunun üzerine Filist beyleri Delilaya kurumamış yedi taze sırım getirdiler. Delila bunlarla Şimşonu bağladı.
9 Adamları bitişik odada pusuya yatmıştı. Delila, ‹‹Şimşon, Filistliler geldi!›› dedi. Şimşon sırımları ateş değdiğinde dağılıveren kendir lifleri gibi koparıp attı. Gücünün sırrını vermemişti.
10 Delila, ‹‹Beni kandırdın, bana yalan söyledin›› dedi, ‹‹Lütfen söyle bana, seni neyle bağlamalı?››
11 Şimşon, ‹‹Beni hiç kullanılmamış yeni urganla sımsıkı bağlarlarsa sıradan bir adam gibi güçsüz olurum›› dedi.
12 Böylece Delila yeni urgan alıp Şimşonu bağladı. Sonra, ‹‹Şimşon, Filistliler geldi!›› dedi. Adamlar hâlâ bitişik odada pusu kurmuş bekliyorlardı. Şimşon urganları iplik koparır gibi koparıp kollarından sıyırdı.
13 Delila ona, ‹‹Şimdiye kadar beni hep kandırdın, bana yalan söyledin›› dedi, ‹‹Söyle bana, seni neyle bağlamalı?›› Şimşon, ‹‹Başımdaki yedi örgüyü dokuma tezgahındaki kumaşla birlikte dokuyup kazıkla burarsan sıradan bir adam gibi güçsüz olurum›› dedi.
14 Şimşon uyurken Delila onun başındaki yedi örgüyü dokuma tezgahındaki kumaşla birlikte dokuyup kazıkla burdu. Sonra, ‹‹Şimşon, Filistliler geldi!›› dedi. Şimşon uykusundan uyandı, saçını tezgah kazığından ve kumaştan çekip kurtardı. tezgahındaki kumaşla birlikte dokuyup kazıkla burarsan sıradan bir adam gibi güçsüz olurum› dedi. Şimşon uyurken Delila onun başındaki yedi örgüyü dokuma tezgahındaki kumaşla birlikte dokuyup kazıkla burdu››, Masoretik metin ‹‹Şimşon kadına, ‹Başımdaki yedi örgüyü dokuma tezgahındaki kumaşla birlikte dokursan› dedi. Kadın dokuyup kazıkla burdu››.
15 Delila, ‹‹Bana güvenmiyorsan nasıl olur da, ‹Seni seviyorum› diyorsun?›› dedi, ‹‹Üç kezdir beni kandırıyorsun, üstün gücünün nereden geldiğini söylemiyorsun.››
16 Bu sözlerle Şimşonu sıkıştırıp günlerce başını ağrıttı. Sonunda Şimşon dayanamayıp
17 yüreğini kadına tümüyle açtı. ‹‹Başıma hiç ustura değmedi›› dedi, ‹‹Çünkü ben ana rahmindeyken Tanrıya adanmışım. Tıraş olursam gücümü yitiririm. Sıradan bir adam gibi güçsüz olurum.››
18 Delila Şimşonun gerçeği söylediğini anlayınca haber gönderip Filist beylerini çağırttı. ‹‹Bir kez daha gelin›› dedi, ‹‹Şimşon bana gerçeği söyledi.›› Kadının yanına gelen Filist beyleri gümüşü de birlikte getirdiler.
19 Delila Şimşonu dizleri üzerinde uyuttuktan sonra adamlardan birini çağırtıp başındaki yedi örgüyü kestirdi. Sonra alay ederek onu dürtüklemeye başladı. Çünkü Şimşon gücünü yitirmişti.
20 Delila, ‹‹Şimşon, Filistliler geldi!›› dedi. Şimşon uyandı ve, ‹‹Her zamanki gibi kalkıp silkinirim›› diye düşündü. RABbin kendisinden ayrıldığını bilmiyordu.
21 Filistliler onu yakalayıp gözlerini oydular. Gazzeye götürüp tunç zincirlerle bağladılar, cezaevinde değirmen taşına koştular.
22 Bu arada Şimşonun kesilen saçları uzamaya başladı.
23 Filist beyleri ilahları Dagonun onuruna çok sayıda kurban kesip eğlenmek için toplandılar. ‹‹İlahımız, düşmanımız Şimşonu elimize teslim etti›› dediler.
24 Halk Şimşonu görünce kendi ilahlarını övmeye başladı. ‹‹İlahımız ülkemizi yakıp yıkan,
Birçoğumuzu öldüren
Düşmanımızı elimize teslim etti››
25 İyice coşunca, ‹‹Şimşonu getirin, bizi eğlendirsin›› dediler. Şimşonu cezaevinden getirip oynatmaya başladılar, sonra sütunların arasında durdurdular.
26 Şimşon, elinden tutan gence, ‹‹Beni tapınağın damını taşıyan sütunların yanına götür de onlara yaslanayım›› dedi.
27 Tapınak erkeklerle, kadınlarla doluydu. Bütün Filist beyleri de oradaydı. Üç bin kadar kadın erkek Şimşonun oynayışını damdan seyrediyordu.
28 Şimşon RABbe yakarmaya başladı: ‹‹Ey Egemen RAB, lütfen beni anımsa. Ey Tanrı, bir kez daha beni güçlendir; Filistlilerden bir vuruşta iki gözümün öcünü alayım.››
29 Sonra tapınağın damını taşıyan iki ana sütunun ortasında durup sağ eliyle birini, sol eliyle ötekini kavradı.
30 ‹‹Filistlilerle birlikte öleyim›› diyerek bütün gücüyle sütunlara yüklendi. Tapınak Filist beylerinin ve bütün içindekilerin üzerine çöktü. Böylece Şimşon ölürken, yaşamı boyunca öldürdüğünden daha çok insan öldürdü.
31 Şimşon’un kardeşleriyle babası Manoah’ın bütün ailesi onun ölüsünü almaya geldiler. Şimşon’u götürüp babasının Sora ile Eştaol arasındaki mezarına gömdüler. Şimşon İsrail’i yirmi yıl süreyle yönetmişti.

1. C. H. Macintosh, Genesis to Deuteronomy, s.465.