Mezmurlar 11

11. Mezmur: Güvenmek Varken Neden Kaçalım?

11. Mezmur, hüzünlü haber başlıkları için sanki bir panzehir gibidir. Davut, kötü haberler gelmeye başladığında –savaşlar, vahşet, suç, yozlaşma ve siyasal karmaşa haberleri– Rab’be sığınarak ayakta durabileceğimizi söyler.

Öyle görünüyor ki, Davut kapıyı açtığında, içeri çılgın bir ziyaretçi girmiştir. Yüzü solgun ve bitkin, gözleri heyecanla açılmış ve dudakları titremektedir. Soluk soluğa, gelmekte olan felaketi Davut’a bildirir ve ona tepelere kaçmasını söyler. 11. Mezmur, Davut’un bu kötümser kişiye verdiği yanıttır.

11:1-3   Davut, sığınağı olarak gördüğü Rab’be duyduğu güveni şu sözlerle gösterir: “Ben RAB’be sığınırım.” Daha sonra ise, esenliğini bozmak isteyen haberciyi azarlar. 1b ayetinden üçüncü ayete kadar olan bölümde yer alan sözcüklerin hüzünlü bir havası olduğunu fark ettiniz mi? “Kuş gibi kaç dağlara” sözcükleriyle Davut’un anlatmak istediği şudur: “Küçük bir kuş kadar önemsiz ve korumasızsın. Yapabileceğin en iyi şey kaçmaktır. Şimdi suçluların galip geldiği zamandır. Onlar yasaya uyan temiz vatandaşları öldürmeye hazır, tepeden tırnağa silahla donanmış kişilerdir. Yasa ve düzen yok olmuş, toplumun temelleri sarsılmıştır. Böyle bir durumda, senin gibi doğru bir insanın bir beklentisi olabileceğini nasıl umuyorsun?”

11:4-6   Hangi umut? Neden? Elbette RAB! Rab kutsal tapınağındadır. Hiçbir şey O’nun planlarının gerçekleşmesine engel olamaz! Tahtı göklerdedir ve asla sarsılmaz. O, insanoğullarının yaptıklarıyla ilgilenmektedir. Yalnızca neler olup bittiğini görmekle kalmaz, ama doğrular ve kötüler hakkında sürekli değerli yargılarda bulunur. Tanrı, sevgi Tanrısı’dır, ama vahşet uygulayanlardan tiksinir. Onların üzerine bir yargı fırtınası gönderecektir. Kötülerin üzerine kızgın korlar ve kükürt yağdıracak, paylarına düşen kâse kavurucu rüzgar olacaktır.

11:7   Tanrı doğruları sever, zalim insandan ise nefret eder. Dürüst insanların ödülü, Tanrı’nın huzurunda durup O’nun yüzünü görmek olacaktır.

Bu nedenle, hüzünlü haber başlıkları yüzünden hayal kırıklığına uğramamalıyız. Olumsuz koşullar bir dalga gibi üzerimize gelebilir, ama Tanrı’nın karşı konulamaz amacının gerçekleşme zamanı geldiğinde zafer kesindir.

O her yerde egemendir ve her şey O’nun bilgisi dahilindedir.
Her işi bereketli, yolu saf ışıktır.
Tanrı’yı kavrayamayız, yine de yer ve gök,
Tanrı’nın egemen olarak tahtta oturduğunu,
Ve her şeyi mükemmel yönettiğini söylerler.
 — Yazarı bilinmiyor

 

Kutsal Kitap

1 Ben RABbe sığınırım,
Nasıl dersiniz bana,
‹‹Kuş gibi kaç dağlara.
2 Bak, kötüler yaylarını geriyor,
Temiz yürekli insanları
Karanlıkta vurmak için
Oklarını kirişine koyuyor.
3 Temeller yıkılırsa,
Ne yapabilir doğru insan?››
4 RAB kutsal tapınağındadır,
Onun tahtı göklerdedir,
Bütün insanları görür,
Herkesi sınar.
5 RAB doğru insanı sınar,
Kötüden, zorbalığı sevenden tiksinir.
6 Kötülerin üzerine kızgın korlar ve kükürt yağdıracak,
Paylarına düşen kâse kavurucu rüzgar olacak.
7 Çünkü RAB doğrudur, doğruları sever;
Dürüst insanlar O’nun yüzünü görecek. kesin olarak bilinmiyor.