Mezmurlar 75

75. Mezmur: Yüceltme Kaynağı

74. Mezmur’daki dua, 75. Mezmur’da yanıtlanır. Rab davasını savunmak için kalkacak (Mez.74:22) ve kendisine itaat etmeyenlere boyun eğdirecektir. Mezmur son olarak Rab İsa’nın yeryüzünde adaletle egemenlik sürmek için döneceği o tarihi ana işaret eder.

75:1   Bu olayı güvenle beklerken, Kurtarıcı, halkını Tanrı’ya şükran sunması için yönlendirir. Tanrı’nın bütün harika işlerinin seçilmişlerinden yana olduğunu ve düşmanlarını cezalandıracağını duyurur. Bütün kudretli mucizeleri, O’nun halkıyla ilgilendiğinin kanıtıdır.

75:2   Aynı konuşmacı sözlerine şöyle devam eder: “Belirlediğim zaman gelince, doğrulukla yargılayacağım.” Zamanı belirleyen, Baba Tanrı’dır (Mar. 13:32). Zaman geldiğinde Yeşaya’nın bildirisi gerçekleşecektir: “İşte Kral doğrulukla krallık yapacak” (32:1).

75:3   O can alıcı an geldiğinde, insan yönetiminin temelleri çöktüğünde, O asla sarsılmayacak olan bir krallık kuracaktır. İnsan toplumu ruhsal, politik ve ahlâksal yönden tamamen çökmüş olsa da, O’nun yönetiminin sütunları sağlam ve güvenlidir.

75:4,5   Övünenlere, “Övünmeyin artık”, kötülere, “Kim olduğunuzu sanıyorsunuz? Böyle gururlu olmayın, kendinize güvenmeyin, başınızı kaldırmayın. Tepeden konuşmayın” der.

75:6,7   “Ne doğudan, ne batıdan, ne de çöldeki dağlardan doğar yargı.” Kuzeyden söz edilmeyişinin nedeni, belki de istilacıların genellikle kuzeyden gelmeleri nedeniyledir. Bu, yücelikten çok zafer anlamını taşır. Bazen kuzey yönü Tanrı’nın konutuyla ilişkili olduğu için de söz edilmeyebilir (Yşa.14:13; Mez.48:2). Her iki durumda da “yargının” bir insan ya da dünyasal kaynaktan değil, ancak Rab’den geldiği düşüncesi açıktır. O, en üstün olan egemen RAB-dir. Dilediğini alçaltır, dilediğini yükseltir.

75:8   Yargıç olarak elinde bir kâse tutar, kâsenin içinde yargı şarabı bulunur. Bu, köpüren, kırmızı ve baharat karıştırılmış bir şaraptır. Tanrı bu şarabı döktüğünde, kötü halk, tortusuna dek onu yalayıp içmek zorunda kalacaktır.

75:9,10   Son iki ayetteki konuşmacı hâlâ Rab İsa’dır. Yakup’un Tanrısı’na sonsuza kadar övgüler sunacaktır. Tanrı, doğruların gücünü yükseltir. Kötülerin boynuzları –güçleri ve onurları– kesilip atılacak, ama doğruların gücü ve görkemi artırılacaktır.

 

Kutsal Kitap

1 Sana şükrederiz, ey Tanrı,
Şükrederiz, çünkü sen yakınsın,
Harikaların bunu gösterir.
2 ‹‹Belirlediğim zaman gelince,
Doğrulukla yargılayacağım›› diyor Tanrı,
3 ‹‹Yeryüzü altüst olunca üzerindekilerle,
Ben pekiştireceğim onun direklerini. |iSela
4 Övünenlere, ‹Övünmeyin artık!› dedim;
Kötülere, ‹Kaldırmayın başınızı!
5 Kaldırmayın başınızı!
Tepeden konuşmayın!› ›› simgesidir).
6 Çünkü ne doğudan, ne batıdan,
Ne de çöldeki dağlardan doğar yargı.
7 Yargıç ancak Tanrıdır,
Birini alçaltır, birini yükseltir.
8 RAB elinde dolu bir kâse tutuyor,
Köpüklü, baharat karıştırılmış şarap döküyor;
Yeryüzünün bütün kötüleri
Tortusuna dek yalayıp onu içiyor.
9 Bense sürekli duyuracağım bunu,
Yakupun Tanrısını ilahilerle öveceğim:
10 ‹‹Kıracağım kötülerin bütün gücünü,
Doğruların gücüyse yükseltilecek.››